e-mail biuro@kamrec.pl

 

Zapraszamy

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak działa kamera z podczerwienią?
Jak działa kamera z podczerwienią?

Jak działa kamera z podczerwienią?

Rozwój technologiczny nie omija również optyki, co umożliwia producentom kamer i sprzętu do śledzenia tworzenie jeszcze dokładniejszych urządzeń. Jednym z największych wyzwań dotyczących skuteczności obserwacji jest bez wątpienia zapewnienie jak najlepszej widoczności po zmroku oraz w trudnych warunkach atmosferycznych. Od lat dominującą technologią jest w tym zakresie podczerwień. Wyjaśniamy, w jaki sposób wykorzystuje się ją do budowy ukrytych kamer, noktowizorów oraz urządzeń termowizyjnych.

Czym jest podczerwień?

Promieniowanie podczerwone (IR) obejmuje zakres pomiędzy falami radiowymi a widzialnym światłem. Podczerwień to fale o zakresie od 780 nm do 1 mm. Za ich odkrywcę uznaje się Williama Herschela, który w 1800 roku ustalił, że podczerwień emitują wszystkie ciała stałe o temperaturze wyższej od 0 stopni Celsjusza. Im wyższa temperatura ciała, tym silniejsze wydziela ono promieniowanie.

Gdzie podczerwień znajduje zastosowanie?

Odkrycie i dokładniejsze przebadanie tych fal pozwoliło na ich szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Dziś promieniowanie podczerwone wykorzystuje się nie tylko do produkcji kamer czy noktowizorów, ale także innych sprzętów z różnych branż. Przykładowo, fale IR znajdują zastosowanie m.in. przy:

  • tworzeniu sieci światłowodowych,
  • budowie laserowych dalmierzy,
  • produkcji czujników ruchu do lamp oraz kamer,
  • badaniu zjawisk astronomicznych,
  • poznawaniu historii dzieł sztuki,

a także w wielu innych obszarach naszego codziennego życia. Można więc powiedzieć, że bez wykorzystania podczerwieni wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, nigdy by nie powstało lub nie byłyby one tak efektywne.

Kamera z podczerwienią – schemat działania

Wróćmy jednak do kamery na podczerwień i tego, jak promieniowanie IR pozwala na uzyskiwanie precyzyjnego obrazu po zmroku. Urządzenia te wyposażone są w specjalne diody emitujące podczerwień, która oświetla obserwowane obiekty. Odbijają one promieniowanie, które następnie wraca do sprzętu wyjściowego, gdzie jest odczytywane.

W podczerwień mogą być wyposażone zarówno tradycyjne urządzenia do monitoringu i systemy telewizji przemysłowej, jak i ukryte kamery czy sprzęt szpiegowski. W najnowocześniejszych modelach umieszcza się diody 3. generacji, która w odróżnieniu od starszych urządzeń emituje promieniowanie w pełni niewidoczne dla ludzkiego oka. W ten sposób ukryte kamery stały się sprzętem praktycznie niewykrywalnym przez człowieka (wcześniejsze generacje diod emitowały delikatną różową poświatę). Przykładem takiego urządzenia jest mini kamera FullHD z czujnikiem ruchu PIR, która dzięki 16 niewidocznym diodom może nagrywać wysokiej jakości obraz w całkowitej ciemności.

Co jeszcze warto wiedzieć o kamerach na podczerwień?

Urządzenia do nagrywania wykorzystujące promieniowanie IR można zainstalować wszędzie – zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w zamkniętych pomieszczeniach. W lasach wykorzystuje się je jako popularne fotopułapki. Natomiast w przypadku prowadzenia śledztw atutem kamery na podczerwień będzie bez wątpienia jej dyskretny design. Powoduje on, że osobom niewtajemniczonym taki sprzęt z pewnością nie skojarzy się z urządzeniem rejestrującym. Doskonałym przykładem będzie tutaj kamera pendrive, która dzięki funkcji Night Vision pozwala na wielogodzinne nagrywanie bez wzbudzania żadnych podejrzeń.

Wpływ podczerwieni na zdrowie

Potencjalni klienci często zastanawiają się, czy długotrwała ekspozycja na podczerwień nie będzie zagrażała zdrowiu obserwowanych osób. Dobra wiadomość jest taka, że promieniowanie IR w odpowiedniej dawce nie tylko nie szkodzi, ale może korzystanie wpływać na nasz organizm, rozszerzając naczynia krwionośne i poprawiając odżywienie tkanek. Może nawet działać przeciwbólowo, co także potwierdzają badania. Wszystko to powoduje, że kamera z podczerwienią staje się doskonałym urządzeniem szpiegowskim. Dyskrecja, przystępna cena oraz pojemny akumulator, pozwalający na wielomiesięczne czuwanie, to tylko niektóre powody, dla których sprzęt ten cieszy się obecnie tak ogromnym zainteresowaniem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl