e-mail biuro@kamrec.pl

 

Zapraszamy

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak działa czujnik ruchu w kamerze?
Jak działa czujnik ruchu w kamerze?

Jak działa czujnik ruchu w kamerze?

Czujniki ruchu to podstawowe elementy budowy systemów do monitoringu mobilnego. Mini kamery, które są w nie wyposażone, mają szerokie spektrum zastosowań. Decydując się na zakup takich urządzeń, warto wiedzieć, jak działa mechanizm, który jest w nich wykorzystywany.

Rodzaje czujników ruchu

Kamerki, które są używane na przykład do monitoringu nieruchomości i pojazdów lub w celu zwiększenia bezpieczeństwa mienia nie byłyby tak skutecznym rozwiązaniem, gdyby nie innowacyjne czujniki ruchu. Najbardziej powszechne są dwa rodzaje czujników ruchu – detekcja ruchu oraz czujnik ruchu PIR (z ang. passive infrared detectors). Znajomość zasad ich działania pozwoli wybrać najbardziej odpowiedni model, spełniający oczekiwania użytkowników.

Jak działa detekcja ruchu w kamerze?

Detekcja ruchu to nic innego jak wychwycenie, że w polu widzenia kamery znalazł się ruchomy element. Ta funkcja jest w pełni zintegrowana z urządzeniem nagrywającym, dzięki czemu – gdy tylko zostanie wykryty ruch – kamera automatycznie rozpoczyna rejestrację obrazu. Detekcja ruchu w kamerze polega na przeprowadzaniu ciągłej analizy obszaru, jaki zostanie wybrany do obserwacji i poszukiwaniu odstępstw od normy. Kiedy detektor wykrywa choćby najmniejszą zmianę pikseli w poszczególnych klatkach, od razu uruchamia zapis.

Taki sposób działania czujnika ruchu zapewnia oszczędność miejsca na nośniku, na przykład na karcie pamięci. Kamera nie nagrywa przez całą dobę, a tylko wtedy, gdy w kadrze pojawia się nieznany ruch. Także przeglądanie nagranego materiału jest dużo prostsze i mniej czasochłonne, ponieważ zawiera on jedynie te momenty, w których wydarzyło się coś niestandardowego. W efekcie nie ma potrzeby, aby zapoznawać się z trwającym wiele godzin, monotonnym materiałem, aby wypatrzyć pojedyncze zdarzenie.

Trzeba jednak pamiętać, że detekcja ruchu w kamerze wiąże się z nagrywaniem każdej formy aktywności – jeśli w polu widzenia kamery są na przykład rośliny przenoszone przez wiatr, przesuwająca się brama albo przejeżdżający samochód, to obraz będzie w zapisie. Na skuteczność czujników tego typu wpływ ma również właściwe oświetlenie, o czym warto pamiętać, decydując się na umieszczenie kamery w stałym miejscu.

Jak działa czujnik ruchu PIR w kamerze?

Czujniki ruchu PIR nazywane są inaczej pasywnymi czujnikami podczerwieni. Skąd taka nazwa? Czujniki tego typu nie mogą działać bez potrzeby wytwarzania własnej energii. Nie emitują jej jednak, tylko wykrywają zmiany promieniowania podczerwonego, które są widoczne w kadrze. Kamery z czujnikiem PIR sprawdzają się doskonale w stałym monitoringu, niewymagającym obsługi przez dłuższy czas – nawet przez kilka miesięcy.

Główne zadanie czujników ruchu PIR to wykrywanie ruchu. Zasada ich działania bazuje na detekcji w podczerwieni. Oznacza to, że kamery wyposażone w czujniki PIR odpowiadają na promieniowanie w dalekiej podczerwieni, reagując na źródło ciepła, które emituje ciało człowieka lub zwierzęcia, ale także auto z rozgrzanym silnikiem. Źródłem promieniowania termicznego może być każdy obiekt, którego temperatura własna wynosi więcej niż zero bezwzględne.

Wykrywanie źródła ciepła jest możliwe za sprawą sensora piroelektrycznego, który stanowi główny element budowy czujników PIR. Niektóre czujniki PIR mogą posiadać nawet kilka takich sensorów (zależy to od klasy urządzenia). Działają dzięki efektowi piroelektrycznemu. Sygnał elektryczny sensora podlega analizie przez układ elektroniczny czujnika.

Czujniki ruchu PIR posiadają równocześnie soczewki kształtującą obszar działania. Ich rola to koncentracja promieniowania podczerwonego na sensorze piroelektrycznym. W zależności od tego, jaką soczewkę zastosowano, można mówić o czujnikach szerokokątnych, kurtynach poziomych oraz kurtynach pionowych. Jeśli chodzi o czułość czujników ruchu PIR, to zmniejsza się ona wraz z rosnącą odległością kamery od obiektu. Z kolei zasięg mogą ograniczać np. meble albo ścianki działowe w danym wnętrzu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl