Monitoring jest dziś w powszechnym użyciu. Spotyka się go w sklepach i punktach usługowych, w urzędach, szkołach, na parkingach, a także na osiedlach oraz ulicach miast. Coraz częściej decydują się na niego także właściciele domów jednorodzinnych. Kamery zwiększają ich poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli planujesz taką inwestycję, powinieneś dobrze przemyśleć rozmieszczenie kamer wokół swojego domu. Wiele przydatnych rad znajdziesz w tym artykule.
Jak zamontować kamery wokół domu?
Nie da się ukryć, że rozmieszczenie kamer wokół domu wpływa na bezpieczeństwo posesji. Sama ich obecność odstrasza większość potencjalnych wandali oraz złodziejów. W związku z tym nasuwa się pierwszy wniosek – monitoring powinien być widoczny. Przymocowane do elewacji kamery, filmujące zbliżające się osoby, działają zniechęcająco. Z drugiej strony sugerują one, że wewnątrz domu może być coś cennego, a dla profesjonalnego włamywacza kamery nie są przeszkodą. Dlatego widoczne elementy monitoringu warto wzbogacić o alarm, a nawet dodatkowe, ukryte kamery. Jak je rozmieścić? Najbardziej skuteczne byłoby takie ustawienie, by zyskać obraz obejmujący całą przestrzeń wokół domu. Dobrze byłoby mieć podgląd na wszystkie bramy, drzwi czy okna. Absolutne minimum to kamera zamontowana na frontowej elewacji budynku.
Jaka kamera na elewacji sprawdzi się najlepiej?
Wiesz już mniej więcej, jak rozmieścić kamery wokół domu. Nie mniej istotną kwestią jest wybór odpowiednich urządzeń do monitoringu. Kamera umieszczona na elewacji powinna być przystosowana do warunków zewnętrznych. Obiektyw w obudowie chroniącej przed wilgocią, wodą czy zmiennymi temperaturami, będzie pełnił swoją rolę przez długi czas. Inna kwestia to rodzaj kamery. Zasadniczo do wyboru mamy te zapisujące nagrania na własnym nośniku pamięci lub przekazujące je, za pomocą internetu, do tzw. chmury. W pierwszym przypadku montaż kamery na elewacji pozwoli na obejrzenie ewentualnego zajścia już po jego wykryciu. W drugim przypadku możemy zostać od razu powiadomieni o każdym ruchu w zasięgu kamery i na bieżąco obserwować podgląd na ekranie smartfona lub innego urządzenia mobilnego.
Montaż kamery na elewacji, a najczęstsze błędy
Podczas samodzielnego montażu monitoringu często popełnia się błędy, które wpływają później na potencjał takiej instalacji. Jak zamontować kamery wokół domu, aby nie doszło do takiej sytuacji? Przede wszystkim musisz dokładnie przemyśleć ich rozmieszczenie. Upewnij się, czy po montażu w danym miejscu nic nie będzie ograniczało pola widzenia. Wszystkie wystające elementy elewacji, a także znajdująca się w pobliżu roślinność, mogą zasłaniać część obrazu. Ponadto kamera na elewacji nie będzie skuteczna, gdy padają na nią bezpośrednie lub odbite promienie słoneczne. Wówczas obraz staje się niewyraźny, a nawet może go zastąpić biała plama. Znaczenie ma także wysokość umieszczenia kamery – na tyle wysoko, by utrudnić do niej dostęp, a jednocześnie na tyle nisko, by nagrane osoby dało się rozpoznać.
Kamery zewnętrzne, monitoring - sprawdź ofertę