Jak wykryć podsłuch w pracy?
W dzisiejszych czasach inwigilacja w wielu obszarach naszego życia staje się coraz bardziej powszechna. Śledzeni jesteśmy już nie tylko przez kamery miejskie, które w domyśle mają zwiększać nasze bezpieczeństwo. Często można spotkać się także z incydentami, w których to pracodawca podsłuchuje swoich pracowników. Takie zdarzenia są zazwyczaj bardzo kontrowersyjne i budzą szereg wątpliwości. Czy podsłuch w pracy jest legalny? Do czego może zostać wykorzystany? Jak wykryć podsłuch w pracy? Odpowiadamy na kilka najpopularniejszych pytań.
Czy podsłuch w pracy jest legalny – co mówią przepisy?
Na początek warto rozstrzygnąć kwestie formalne, związane z zakładaniem podsłuchów w pracy. Należy jasno zaznaczyć, że rozwiązanie to w większości przypadków nie jest legalne. Szef nie może bez wiedzy pracownika zakładać podsłuchów czy montować kamer. Takie działanie mocno ingeruje w prywatność zatrudnianych osób, co jest nie tylko niezgodne z prawem, ale i z Konstytucją RP, w której znajdują się zapisy, dające obywatelom prawo do tajemnicy komunikowania się oraz ochrony prywatności człowieka.
Znając odpowiedź na pytanie, czy podsłuchiwanie pracownika jest legalne, warto także wskazać, co może grozić pracodawcy, który łamie prawo. Odpowiednie regulacje w tym zakresie znajdują się w Artykule 267 Kodeksu karnego. Według przepisów, każdy, kto: „w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem specjalnym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”. Zakładanie podsłuchu w pracy może więc oznaczać dla właściciela firmy dotkliwe konsekwencje finansowe, a także ryzyko trafienia do więzienia.
Legalny podsłuch w pracy – kiedy jest możliwy?
Od opisanej wcześniej zasady istnieje kilka wyjątków. W niektórych sytuacjach można zamontować kamery z podsłuchem w pracy lub inne urządzenia śledzące. Takie rozwiązanie będzie dopuszczalne wyłącznie, gdy istnieje podejrzenie, że pracownik dopuścił się poważnego przestępstwa i trzeba udowodnić jego winę. Podsłuch wykorzystuje się wtedy do zebrania dowodów, niezbędnych do potwierdzenia informacji o możliwości złamania prawa. Urządzenie to może być jednak zainstalowane wyłącznie na czas trwania czynności dochodzeniowych.
Podsłuch w pracy może być również założony w sytuacji, w której pracownik został o tym poinformowany i wyraził zgodę. To jedyne przypadki, w których rejestrowanie rozmów czy obrazu z miejsca wykonywania zawodowych obowiązków jest dozwolone.
Jak udowodnić podsłuch w pracy – co robić?
Gdy tylko zaczniemy podejrzewać, że możemy być podsłuchiwani w pracy, na pewno będziemy zastanawiać się, jak udowodnić złamanie prawa przez pracodawcę. Podstawą w takim przypadku będzie zlokalizowanie, w którym miejscu znajdują się urządzenia nagrywające. Nie jest to łatwe zadanie – postęp technologiczny sprawił, że wszelkiego rodzaju rejestratory czy kamery szpiegowskie są dziś bardzo kompaktowych rozmiarów i mogą być ukryte dosłownie wszędzie. Istnieją jednak skuteczne sposoby na ich znalezienie.
Podsłuch w pracy jak wykryć – gdzie i w jaki sposób szukać urządzeń nagrywających?
Kamery i mikrofony mogą być schowane niemal w dowolnym miejscu w przestrzeni biurowej lub innym środowisku pracy. Kilka z najpowszechniejszych sposobów maskowania podsłuchów to m.in.: rejestrator audio w pendrivie, długopisie, listwie zasilającej, butelce, zegarze czy żarówce. Kamery szpiegowskie mogą być również montowane w pudełkach na chusteczki, skrzynkach rozdzielczych, kalkulatorach, zapalniczkach, kluczykach samochodowych i wielu innych elementach, przy których na co dzień przebywamy lub z których korzystamy.
W jaki sposób można wykryć podsłuch w pracy? Najlepiej wykorzystać do tego specjalne detektory, które są w stanie zlokalizować nawet bardzo dobrze schowane urządzenia nagrywające. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wykrywaczy optycznych i radiowych. To łatwy w obsłudze sprzęt, pozwalający szybko znaleźć ukryte mikrofony. Innym rozwiązaniem będzie nagranie sytuacji, w której ktoś zakłada podsłuch w miejscu pracy. Wykorzystać można do tego np. kamerę z czujnikiem ruchu. Jest to jednak zadanie bardzo trudne i – podobnie jak śledzenie pracowników – nie zawsze zgodne z prawem.