Czym jest kontrola rodzicielska w internecie?
Dzieci zaczynają korzystać z internetu już w wieku kilku lat, a średnio swój pierwszy smartfon, tablet lub komputer otrzymują około dziesiątego roku życia. Niewątpliwie ma to swoje dobre strony. Kontakt od najmłodszych lat z technologią pozwoli im się lepiej odnaleźć w coraz bardziej zinformatyzowanym świecie. Jednak swobodne poruszanie się po sieci internetowej to ryzyko kontaktu z nieodpowiednimi treściami. Czy można temu zaradzić? Oczywiście, wystarczy tylko zastosować kontrolę rodzicielską.
Jakie niebezpieczeństwa czekają na dzieci w internecie?
Już w 2010 roku przygotowany przez zajmującą się bezpieczeństwem firmy Symantec raport alarmował, że 6 na 10 dzieci doświadczyło negatywnych skutków korzystania z internetu. Zaliczono do nich m.in. kontakt z nieodpowiednimi dla wieku treściami, np. pornografią, ale też z kierowaną bezpośrednio do nich przemocą słowną oraz nakłanianiem do spotkań. Często niesie to ze sobą poważne konsekwencje, zazwyczaj psychologiczne. W najgorszym przypadku dziecko może udać się na spotkanie z dorosłym mającym wobec niego złe zamiary. Na tym jednak lista zagrożeń się nie kończy. Istnieje także ryzyko podjęcia przez dziecko działań prowadzących do strat materialnych, poprzez zainstalowanie zawirusowanej aplikacji. Rezultatem może być utrata danych, uszkodzenie sprzętu, a także narażenie na oszustwa finansowe. Nie powinno być zatem wątpliwości, że monitoring komputera dziecka, a także ograniczanie jego możliwości działania w sieci, to konieczność.
Na czym polega kontrola rodzicielska?
Pod pojęciem kontroli rodzicielskiej rozumie się ogół działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa dziecka podczas samodzielnego korzystania z urządzeń połączonych z siecią internetową, ale także z telewizją kablową lub satelitarną. Zazwyczaj jest to po prostu opcja, dostępna w ustawieniach sprzętu, po włączeniu której nastąpi filtrowanie treści przeznaczonych wyłącznie dla dojrzałych użytkowników, w tym brutalności, wulgarności oraz zachowań seksualnych. Rozbudowana blokada rodzicielska na komputer uniemożliwia także korzystanie ze wskazanych aplikacji lub programów (np. nieodpowiednich dla najmłodszych gier) oraz instalowanie nowych, nie pozwala kasować plików i pomaga ustalić limity czasu na korzystanie z urządzenia. Aby używać tak zaawansowanej ochrony, wystarczy zainstalować odpowiedni program do kontroli rodzicielskiej.
Co daje blokada rodzicielska?
Kontrolowanie dzieci, poprzez ograniczenia dostępu i blokadę niektórych funkcji urządzenia, to gwarancja, że korzystanie z komputera przez nieletnich nie przyniesie żadnej szkody. Nie tylko materialnej, ale przede wszystkim dla psychiki naszego dziecka. Z tego typu opcji i programów należy korzystać przede wszystkim w przypadku najmłodszych, których osobowość dopiero się kształtuje, a kontakt z zagrożeniami może być dla nich bardzo niebezpieczny. Trzeba też pamiętać, że odpowiednia ochrona rodzicielska na komputer to jedno, ale należy też po prostu porozmawiać z dzieckiem o ewentualnych zagrożeniach w sieci. Nawet najskuteczniejsza blokada nie ochroni przed niektórymi działaniami innych użytkowników, jak słowna przemoc czy próby nakłonienia do spotkania. Dziecko musi być na to przygotowane i wiedzieć, jak w takiej sytuacji postąpić.
Co powinna obejmować kontrola rodzicielska?
Należy pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć wszystkie urządzenia, z których korzystają dzieci. Szczególnie te najmłodsze. W przypadku starszych nastolatków można okazać więcej zaufania i zamiast blokad udzielić rad w kwestii korzystania z urządzenia. Jeżeli chodzi o kontrolę rodzicielską w smartfonach, można ją włączyć osobno w każdej aplikacji – przeglądarkach internetowych, programach do oglądania materiałów video (np. YouTube, Netflix), a także w sklepie z aplikacjami. Zamiast tego warto też pobrać którąś z darmowych lub płatnych aplikacji zapewniających kontrolę rodzicielską w internecie. Podobne działania możemy przeprowadzić na tabletach, laptopach i komputerach stacjonarnych, a także telewizorach z funkcją smart.