W dniach 6 lipca - 20 lipca sklep jest nieczynny z powodu przerwy urlopowej.

Przepraszamy za niedogodności.

Jak nagrywać rozmowy telefoniczne i czy jest to karalne?

Jak nagrywać rozmowy telefoniczne i czy jest to karalne?

Jedną z kwestii, która od lat rodzi wiele kontrowersji, wywołując ożywione dyskusje wśród użytkowników telefonów komórkowych, jest rejestrowanie rozmów telefonicznych. Niektórzy uważają takie zachowanie za sprawdzony sposób obrony przed nieuczciwymi rozmówcami, dla innych natomiast jest ono nie do przyjęcia. Pewne jest jednak to, że w wielu sytuacjach nagranie z rozmowy telefonicznej może okazać się przydatne. A czy nagrywanie podczas rozmów jest legalne? Z jakich aplikacji do nagrywania warto korzystać? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, rozwiewając wątpliwości.

Kiedy warto rejestrować rozmowy telefoniczne?

Chyba każdy z nas byłby w stanie wymienić co najmniej jedną sytuację, w której nagrywanie rozmowy pozwoliłoby zapobiec licznym problemom. Nie chodzi tu wyłącznie o kłopoty natury prawnej, kryminalnej czy finansowej, ale także o sprawy osobiste czy najbardziej prozaiczne, jak np. zapomnienie istotnych, przekazanych przez telefon informacji – wszak pamięć ludzka bywa ulotna.

Nie jest tajemnicą, że aplikacja, która nagrywa rozmowy, mogłaby okazać się niezwykle przydatna również w paru innych sytuacjach, np. w momencie, gdy otrzymujemy telefon z budzącego wątpliwości numeru lub od osoby, którą podejrzewamy o nieczyste intencje. Osobną grupę użytkowników, którzy ucieszyliby się z nagrań, stanowią Ci, którzy pod wpływem dobrej zabawy (i często różnych środków psychoaktywnych) uwielbiają dzwonić do innych, zwykle niewiele pamiętając z takich rozmów następnego dnia.

Jak nagrywać rozmowy telefoniczne?

Najprostszy sposób na zarejestrowanie przebiegu połączeń telefonicznych to oczywiście współpracujące z naszymi smartfonami aplikacje do nagrywania rozmów. Większość z nich dostępna jest całkowicie za darmo, oferując wysoką jakość nagrania oraz możliwość jego zapisu w kilku najpopularniejszych formatach. Takie nagranie w dowolny momencie można odtworzyć, co z pewnością ucieszy wszystkich tych, którzy potrzebują dowodu z przeprowadzonej konwersacji.

Aplikacje nagrywanie rozmów

Jednym z najczęściej wybieranych programów typu nagrywarka rozmów, jest ACR – Another Call Recorder. Ta prosta i w pełni darmowa aplikacja pozwala nagrywać zarówno połączenia przychodzące, jak i wychodzące, oferując zapis do plików MP3, MP4. M4A, FLAC oraz kilku innych przydatnych formatów.

Inny popularny rejestrator rozmów telefonicznych to aplikacja Nagrywanie Rozmów pozwalająca automatycznie zapisywać treść połączeń oraz przechowywać pliki na karcie SD, w celu zaoszczędzenia miejsca w pamięci telefonu. Ciekawą funkcjonalnością jest czarna lista, czyli możliwość ignorowania połączeń z niechcianych numerów.

Alternatywą dla obu jest prosta aplikacja do nagrywania rozmów Cube ACR, którą możesz zintegrować również z popularnymi komunikatorami jak Skype czy Slack. W opcji płatnej możesz m.in. przechowywać kopie zapasowe nagrań w chmurze.

Nagrywanie rozmowy – czy to jest legalne?

Wiesz już, jak nagrywać rozmowy telefoniczne i jakie aplikacje sprawdzą się przy ich rejestrowaniu. Czas odpowiedzieć sobie na inne ważne pytanie: czy utrwalanie rozmowy innych osób może być karalne? Co ciekawe, prawo w tym przypadku nie jest jednoznaczne. Wiele zależy bowiem od okoliczności, w jakich doszło do zarejestrowania połączenia.

Nagrywanie rozmów osób za ich wiedzą

W momencie, gdy wszyscy rozmówcy mają wiedzę o rejestracji połączenia i wyrażają na nie zgodę, nagrywanie rozmów jest całkowicie legalne. Dzięki temu, że rozmówca ma świadomość nagrania i prawo do odmowy uczestnictwa w utrwalanej sesji, ustawodawca uznaje, że jego prawa osobiste nie zostają naruszone.

Rejestrowanie rozmów bez wiedzy uczestników

Nieco inaczej wygląda sytuacja, w której rejestrator rozmów telefonicznych uruchamiamy bez świadomości naszego rozmówcy. Nagrywanie bez wiedzy czyjejś osoby jest bez wątpienia nielegalne w sytuacji, gdy sami nie uczestniczymy w takiej rozmowie. Wówczas podlega ono karze pozbawienia wolności do lat 2.

Jeśli jednak nagrywasz rozmowę, w której samemu uczestniczysz, sytuacja nie jest już tak jednoznaczna. W teorii nie jest to nielegalne. Osoba nagrana bez jej wiedzy może natomiast skierować pozew na drodze cywilnej, nawet jeśli powstałe nagranie nie zostało nigdzie opublikowane.

Wykorzystanie nagranych rozmów – czy mogą stanowić dowód w postępowaniu?

Na koniec warto poruszyć jeszcze jedną ważną kwestię – polskie prawo nie pozwala na użycie nielegalnie zdobytych dowodów w trakcie prowadzonego postępowania. Oznacza to, że wykorzystanie nagranych rozmów, o ile samemu w nich nie uczestniczysz, nie będzie możliwe np. w sądzie lub postępowaniu przygotowawczym. Z kolei nagranie z Twojej własnej rozmowy może ewentualnie zostać zakwalifikowane jako dowód, jednak w dalszym ciągu musisz liczyć się z możliwością pozwania przez nagranego rozmówcę na drodze cywilnej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl